POLSKA B 2022

Aktualnie pracujemy nad trasą 15. edycji Jesiennego Rajdu Motocykli Klasycznych
i Zabytkowych „Polska B”
. Być może będzie to kontynuacja trasy z roku ubiegłego, a być może wylądujemy zupełnie w innym obszarze. Termin, jak zwykle jesienny: pierwszy lub drugi weekend października. Bliższe informacje zapewne roześlemy w okresie wakacji i pozostawiamy Was ze zdjęciem zamyślonego Mateusza – jak tu wydobyć eMkę?

Fot. Adam Grzegorzewski

Wiadomość po objeździe w dniu 07.09.2022 r.:

Jednak będziemy eksplorować południową część województwa świętokrzyskiego wzdłuż Garbu Wodzisławskiego z okolic Sędziszowa w stronę Kozubowskiego Parku Krajobrazowego i z powrotem na tę samą bazę. Termin: 7-9 października 2022 r. Szczegóły wyślemy drogą mailową pod koniec września. Do zobaczenia…

Takie widoki będą nam często towarzyszyły podczas XV edycji rajdu POLSKA B 2022. Fot. Adam Grzegorzewski

„Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest – swoje, obowiązek”, wpis 16.09.2022 r.

Tegoroczny rajd POLSKA B będzie przebiegał wzdłuż Garbu Wodzisławskiego. Zapewne mało kto słyszał o tej nazwie. Przybliżmy więc nieco ten mezoregion. Garb Wodzisławski to pasmo wzgórz o długości ok. 40 km i szerokości 10 km, wchodzący w skład Niecki Nidziańskiej (to jest z kolei makroregion) . Od północy i wschodu ograniczają go doliny rzek Mierzawy i Nidy. Od południowego zachodu ograniczony jest doliną Nidzicy. Wysokość wynosi od 261 m na wschodzie do 368 m na zachodzie. Trasa rajdu będzie w dużej mierzy prowadziła polnymi drogami i kilka razy będziemy wjeżdżać na owy „garb” i podziwiać widoki z wysokości powyżej 300 m. Czasami przystaniemy obok przydrożnej kapliczki. Takiej przy polnej drodze. Przetrwały do dziś dzięki na ogół bezimiennej opiece, podejmowanej z pokolenia na pokolenie. Są piękne i wyjątkowe, skłaniające do zadumy i głębszej refleksji. Dlaczego ta kapliczka stoi właśnie w tym miejscu? Co było powodem, że ktoś zadał sobie tyle trudu i ponad 100 lat temu ulokował ją w cieniu akacji? Nie wiem czy uda nam się odpowiedzieć na te pytania… ale będziemy się starać odkryć tę malutką cząstkę Polski B i podzielić się z uczestnikami rajdu. Jak kiedyś powiedział Zygmunt Gloger: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest – swoje, obowiązek”.

Zabytkowa kapliczka z XIX w. gdzieś na grzbiecie Garbu Wodzisławskiego. Fot. Adam Grzegorzewski